Misiunea

În contextul socio-economic și cultural actual, unitatea noastă școlară îşi asumă misiunea de a forma specialişti în domeniul sănătate şi asistenţă pedagogică (asistenţi medicali generalişti şi asistenţi medicali de farmacie), competitivi în sistemul sanitar din ţară şi strănătate.

Astfel, şcoala se angajează să le ofere elevilor un mediu de învăţare şi instruire practică provocator şi stimulativ, axat pe nevoile, stilul de învăţare şi aspiraţiile individuale, creându-le, pentru tot restul vieţii, dorinţa de a învăţa şi de a se perfecţiona.

Având în vedere specializările care vizează îngrijirea şi păstrarea stării de sănătate a oamenilor, Şcoala Postliceală Sanitară Suceava, prin întreaga sa activitate, în contextul parteneriatului educaţional, urmăreşte să dezvolte aptitudini şi să formeze competenţele elevilor, alături de o motivaţie reală a acestora pentru profesia de asistent medical.